Diş Eti Hastalığının Nedenleri

Sigara: Ağız ve diş sağlığının bir numaralı düşmanı olan sigara, pek çok zararının yanı sıra diş eti hastalıklarının seyrini ve gelişimini hızlandıran en önemli faktörlerden biridir.

Hormonal Değişimler: Ergenliğe geçiş, menstrasyon, hamilelik ve menapoz gibi hormonal değişikliklerin olduğu dönemlerde kadınların diş etlerinde kanama ve hassasiyet oluşup hastalığa yatkınlık artar. Bu tür dönemlerde düzenli diş hekimi ziyaretleri, koruyucu önleyici uygulamalar ve periyodik bakım önemlidir.

Kötü ve Düzensiz Beslenme: Kötü ve düzensiz beslenme vücudun direncini düşürdüğünden birçok hastalık gibi diş eti kanaması ve hastalıklarına da davetiye çıkarır. Savunma sistemi zayıfladığı için diş eti enfeksiyon riski artar.

İlaç kullanımı: Doğum kontrol hapları (oral kontraseptifler), anti depresan ve bazı kalp ilaçları ağız ve diş sağlığını olumsuz etkileyebilir, hassasiyeti arttırabilir, diş etine zarar verebilir. Bu tür ilaçları kullanırken ilgili doktor, diş hekimi ve eczacının konudan haberdar edilmesi, görüş birliğine varması önemlidir.

Stres: Birçok hastalığın hazırlayıcı sebebi olduğu kanıtlanmış olan stres, diş eti hastalıkları için de önemli bir risk faktörüdür. Stres vücudun savunma sistemini bozarak periodontal hastalığa zemin hazırlar.

Diş gıcırdatma: Diş gıcırdatma ve çene sıkma, dişleri destekleyen dokulara zara verir, doku yıkımını hızlandırır.

Diyabet: Diyabet hastaları enfeksiyon gelişimine dolayısıyla diş eti hastalıklarına yatkındır. Diyabet hastalarında enfeksiyonlar periodontal hastalığın hazırlayıcısı olabilir ya da zaten var olan bir diş eti rahatsızlığının seyrini hızlandırabilir.

Diğer sistemik hastalıklar: Vücudun savunma sistemini bozan her türlü rahatsızlık diş etlerinin durumunu da etkiler. Kişinin genel sağlık durumunu etkileyen kalp, tansiyon, damar sertliği, böbrek hastalıkları, AIDS, tüberküloz gibi bazı hastalıklar da doğrudan diş eti kanaması ve hastalıklarına yol açabilir.

Bize Ulaşın

Lütfen iletişim formunu doldurunuz.