PEDODONTİ / ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

DİŞ ÇOCUK ATTELİA0-15 yaş grubundaki hastalarımız hem dişleri hem de genel bedenleriyle sürekli değiştikleri dinamik bir süreçtedirler. Büyüme-gelişim çok hızlıdır ve gelecekte sahip olacakları fizik altyapının %75’ini bu dönemde oluştururlar. Çocuğun yemeğini rahat çiğneyebilmesi ve yediğini sindirebilmesi için öncelikle 6-36 ay arasında süren süt dişlerinin sağlıklı olması gerekir. Çürüklü, ağrılı, iltihaplı veya eksik dişler çocuğun çiğnemekten, hatta yemek yemekten kaçınmasına neden olabilir.

Çene-yüz bölgesi çiğneme, solunum ve yutkunma fonksiyonları çevresinde gelişip şekillenir. Dolayısıyla hatalı, yetersiz fonksiyonlar çocuğun çene yüz bölgesinin normal gelişimini engelleyebilir. Alışkanlıkları da bu dönemde oluşup yerleşir. Hatalı alışkanlıklar hatalı fonksiyonlara neden olabileceğinden önemlidir. Beslenmeye yönelik olmayan uzamış emme alışkanlıkları, hatalı yutkunma ve solunum alışkanlıkları çene-yüz kemiklerinin gelişimini, çocuğun duruşunu, hatta genel görünümünü etkileyebilecek bozukluklara yol açar. Süt dişleri yerlerine sürecek sürekli dişler için rehber ve yer tutucu da olduklarından erken kayıpları sürekli dişlenmede yer darlığına ve çapraşıklığa neden olabilir.

6 yaşında ilk sürekli dişin sürmesiyle karışık dişlenme dönemine girilir. Düşen süt dişleri, süren sürekli dişler, büyüyen çeneler ve hormonsal değişimler nedeniyle bu daha da karmaşık bir dönemdir. Genç sürekli dişler ilk 2 yıl çürük oluşumuna ve gelişimine karşı zayıftırlar ve çürük yapıcı bir ortama, çürüklü süt dişlerinin arasına sürdüklerinde kolaylıkla etkilenirler.

Diş çürüğü belli ölçülerde önlenebilen bir çeşit enfeksiyon hastalığı olduğundan annenin doğumdan –hatta mümkünse gebelikten önce- alacağı tedbirlerle çocuğunun ağız diş sağlığına olumlu bir zemin hazırlaması mümkündür. Ebeveynlerin ilgili ve bilgili olması ideal ağız sağlığı oluşturmada en önemli unsur. Bizim önerimiz ilk süt dişinin sürmesiyle ilk peododonti muayenesine getirmenizdir. Böylece mevcut durum ve yaşanacak süreçler hakkında bilgilenebilirsiniz. Uygun aralıklarla yapacağımız kontrollerle, etkinliği bilinen koruyucu uygulamalarla ve gerektiğinde zamanında yapılacak müdahalelerle çocuğunuzun sağlıklı dişler ve normal bir çene-yüz yapısı oluşturmasına rehberlik edebiliriz.

Bize Ulaşın

Lütfen iletişim formunu doldurunuz.