KORUYUCU DİŞ HEKİMLİĞİ

ERİŞKİNLERDE KORUYUCU DİŞ HEKİMLİĞİ VE AĞIZ HİJYENİ

KORUYUCU DİŞ HEKİMLİĞİ

Ağız hijyeni, dişlerimizin ve dişetimizin sağlıklı, görünmesini ve kötü kokulardan arınmış ferah bir nefesi bize sağlar. Fırçalama sırasında ya da kendi kendine dişetiniz kanıyorsa ve ağızda kötü koku hissi varsa bu bir problemin belirtisidir. Mutlaka doktorunuza görünmeniz gereklidir. Ağız hijyenini sağlamak ve korumak için bir takım basit ve temel uygulamalar gereklidir.

DİŞ FIRÇALAMA

Nasıl bir fırça tercih etmeliyim?

Sert kıllara sahip diş fırçaları diş minesine zarar verebileceği ve dişeti çekilmesi yapabileceği için tercih edilmemelidir. İdeal bir diş fırçasının fırça kılları orta sertlikte olmalı ve kıl uçları mikroskobik olarak yuvarlatılmış olmalıdır. Böylece fırçanın diş minesini çizmesi önlenmiş olur.Diş eti çekilmesi olan kişiler yumuşak fırçalar tercih etmelidir. Böylece aşırı kuvvet uygulanması sonucu oluşmuş dişlerdeki aşınmaların ve dişeti çekilmelerinin artması önlenebilir. Ağız içi cerrahi operasyon sonrası operasyon bölgesinin temizlenmesinde ekstra yumuşak diş fırçaları da kullanılabilir. Ortodontik tedavi gören ve dişlerinde braketler olan hastalar için özel olarak üretilmiş ortasında oluk oluşturacak şekilde daha kısa fırça kılları içeren diş fırçaları tercih edilmelidir.
Düzenli kullanım sonucunda genellikle fırçalar ortalama 3 ay sonunda aşınırlar ve değiştirilmeleri gerekir. Eğer fırça kılları 1 hafta sonra dümdüzse fırçalama çok agresif yapılmış, eğer 6 ay sonunda kıllar hala sert ise ya düzenli fırçalama yapılmamış yada çok hafif ve etkisiz bir fırçalama yapılmış demektir.
Fırça sapı seçilirken avuca rahatlıkla oturabilmesine önem gösterilmelidir, düz veya açılı bir sap tercih edilebilir.

Elektrikli Diş Fırçaları faydalımıdır?

Kullanılan elektrikli diş fırçasının türünden bağımsız olarak en iyi sonuçlar hastanın uygun bir biçimde fırçayı kullanması ve ağzın her bölgesini doğru bir biçimde fırçalamasıyla elde edilir. Elektrikli diş fırçaları; genel olarak el yetenekleri bozuk hastalara, küçük çocuklara, hastanede yatan ve dişleri başkaları tarafından fırçalanan hastalara, ortodontik aparey kullanan hastalara ve kişisel olarak elektrikli diş fırçalarını tercih eden hastalara önerilmektedir. Elektrikli diş fırçaları, el ile kullanılan diş fırçalarına göre daha avantajlı değildir. Hatta her ikisinin de eşit derecede etkin olabileceğini gösteren çalışmalarda mevcuttur

Sağlıklı Bir Ağızda Diş Fırçalama Tekniği nasıl olmalıdır?


Diş fırçalama işlemi ağzın bir köşesinden başlayarak hiçbir diş atlanmadan sistemli bir şekilde bir kere fırçalanan bölge bir daha fırçalanmadan yapılmalıdır. Fırçanızı tercihen sağ üst en arka dişlerinizin dış yüzeylerinden başlayacak şekilde 45° lik açı ile diş ve dişeti birleşimine yerleştirin. Fırça tek seferde sadece üç diş kadarlık bir bölgeyi fırçalayabilir. Fırça kıllarının yarısı dişe yarısı ise dişetine gelmelidir. Küçük dairesel hareketler yaparak dişlerinizi fırçalayın. Uygulanan bu hareket diş fırçasının kıllarının diş ile dişeti arasındaki dişeti oluğuna ve aynı zamanda diş aralarınada girmesini sağlar. Hareket 10kere aynı yerde tekrar edilmelidir. Sonra bir fırça boyu ileri giderek bu işlemleri tekrarlayın. Dış yüzeyler bittikten sonra iç yuzeyleri sonrada çiğneme yuzeylerini aynı şekilde fırçalayın. En son olarakta dil yuzeyinide arkadan öne doğru fırçalayın. Eğer alt ve üst ön dişlerin arka tarafında fırça çok büyük gelirse etkin bir fırçalama için fırçayı dikey olarak çevrin ve dişleri tek tek fırçalayın. Unutmayın, fırçalama en az 2 dakika sürmelidir.
Fırçanızı ortalama 3 ayda bir değiştirin. Fırça kıllarının paralelliği bozulduysa fırçanız etkinliğini yitirir. Dişeti çekilmesi durumunda fırçalama tekniği konusunda diş doktorunuza mutlaka danışarak onun tarif ettiği şekilde dişlerinizi fırçalamanız gerektiğini unutmayın.

ARA YÜZ TEMİZLİĞİ

Arayüz bakımı neden önemlidir?
Diş fırçası ve diş macunu ile ulaşamadığınız, dişlerin arayüzlerini temizlemek için diş ipi, arayüz fırçaları ya da ağız duşu kullanılmalıdır. Eğer arayüz bakımı yapmıyorsanız, dişlerinizin aralarında diş çürüğü oluşma ve dişeti hastalığı gelişme ihtimali çok yüksek olur. Özellikle dişeti hastalığını önlemek için arayüz bakımı düzenli olarak yapılmalıdır.

Diş ipi nasıl kullanılır?

İlk kullanımda kolay kullanım amacıyla mumlu diş ipleri tercih edilebilir. Diş ipi her iki elimizin orta parmağına dolanarak ve baş ve işaret parmakları ile ipi yönlendirerek kullanılır. Diş ipini dişlerinizin arasından yavaş hareketlerle ve kontrollü olarak geçirin. Dişetini yaralayacak sert ve ani hareketlerden kaçınmalısınız. Dişin yan yüzeyine yaslayarak, ip c harfi çizecek şekilde tek hareketle diş aralığından çıkarılmalıdır. Diş ipinin kirlenmiş kısmı bir elin orta parmağına sarılarak diğer orta parmaktan temiz ip serbestlenmelidir. Aynı aralığa tekrar girilerek bu sefer diğer komşu dişin arayüzü temizlenmelidir. Bu işlem tüm diş aralıkları için iki defa olacak şekilde tekrarlanmalıdır.

Arayüz fırçası nasıl seçilmeli?

Arayüz fırçası seçiminde komşu dişlere temas ederek ancak sıkışıp zarar vermeyecek bir boyut tercih edilmelidir. Arayüz fırçası kullanmadan önce mutlaka diş hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Arayüz fırçası kullanımında en önemli nokta doğru marka ve doğru boyut tercihidir. Arayüz fırçasının hangi durumlarda kullanmalıyız? Dişler arasında diş ipi ile temizliğin yeterli olmadığı boşlıkların olduğu ve dişeti çekilmesine bağlı arayüzlerde yemek artığı birikiminin olduğu durumlarda, İmplantların özellikle boyun bölgeleri ve arayüzlerinin temizliğinde, Kron ve köprü gibi sabit protezlerin arayüz ve boyun bölgelerinin temizliğinde, Ortodontik tedavi gören hastaların braketlerinin yan yüzlerinde, telin arkasında kalan, diş fırçası ile temizlenemeyen bölgelerde .

AĞIZ DUŞU KULLANIMI

Su ve havayı basınçlı bir şekilde diş yüzeyine püskürten elektrikli ağız bakım ürünleridir. Dişler arasındaki yiyecek ve bakterilerin oluşturdukları yan ürünler dişeti oluğundan, diş yüzeyinden, protez aralıklarından ya da ortodontik braketlerin arasından basınçlı su ile uzaklaştırılmış olur. Ağız duşları diş fırçası, diş ipi veya ara yüz fırçasına kesinlikle alternatif değildir. Ancak diş ipi ve diş fırçalamaya ek olarak kullanılabilir.
Ağız suları ve ağız gargaraları; Ağız bakımını desteklemek için gargaralar da kullanılabilir. Ağız gargaralarının kullanımı hiçbir zaman diş fırçalamanın ve/veya diş arası temizliğinin yerine geçmez. Sadece destekleyici etkiye sahiptir

DENGELİ BESLENME

Hem genel vücut sağlığı açısından hem de ağız diş sağlığı açısından ihtiyaç duyduğumuz besinlerin yeterli ve dengeli olarak tüketilmesi gereklidir. Aksi takdirde kas ve kemik yapısında yeterli gelişme olmayacak, vücut enfeksiyonlara yatkın hale gelecek ve ağız sağlığıda bundan etkilenecektir. Özellikle Çocuklarda kalsiyum, fosfor ve fluor içeren dengeli bir beslenme programı uygulanmalıdır.
Karbonhidratlı, şekerli yiyecekler dişlerin yüzeylerine kolaylıkla bakteri plağı oluşturarak diş çürüğüne neden olabilir. Özellikle öğün aralarında bu gıdalar cok tüketilmemelidir. Bunlar yerine ara öğünlerde peynir çeşitleri tercih edilmelidir.
Gazlı içecekler içeriklerindeki asitler nedeniyle dişlerde aşınmalara ve çürüğe neden olmaktadır. Mutlaka az tuketilmeli, tuketildikten sonrada ağız su ile çalkalanmalıdır.

DÜZENLİ DİŞ HEKİMİ KONTROLÜ
6 ayda bir mutlaka diş hekimi kontrolü yapılmalıdır. Ağız hijyenini en üst düzeye çıkarıp, bunun devamını sağlayacak fluor uygulaması, diştaşı temizliği gibi bir takım uygulamalara ihtiyacınız olabilir

HAMİLELİK VE AĞIZ DİŞ SAĞLIĞI

Hamilelik öncesi diş hekimi muayenesi neden gereklidir?

Sorunsuz ve diş sağlığı açısından sitressiz bir hamilelik dönemi geçirmek için gebelik planlayan anne adayının diş hekimi muayenesi olması önemlidir.

Gebelik öncesi diş hekimi muayenesi

Gebelik öncesi diş hekimi muayenesi sırasında neler yapılmalıdır?

Hem diş hemde diş eti sağlığınızın kontrol edilebilmesi için klinik muayeneye ek olarak radyografik değerlendirmede yapılmalıdır.Dişlerde yeni oluşmuş çürükler varsa tedavi edilmelidir.

Daha önce yapılmış tedavilerin ve protezlerin mevcut değerlendirmesi yapılmalı ve gerekli görülenler yenilenmelidir.Özellikle gebelik döneminde nasıl bir ağız bakımı uygulanması gerektiğine dair hekiminizden bilgi almalısınız.

Hamilelik sırasında diş tedavisi yaptırılabililrmi?

Hamileleiğin her döneminde gebeliğinizin takibini yapan hekimle görüşerek ve tedavinin güçlük derecesine göre yapılacak tedavilere karar verilir. Ancak genellikle hamileliğin 3. ve 6. ayları arasında tedavileri ve diş taş temizliği yapılabilir.

Gebelik sırasında diş röntgeni çekilebilirmi?

Bu dönemde çok gerekli ise kurşun önlükler kullanılarak ağız içinden röntgen filmi alınabilir.

Hamilelik tümörü nedir?

Bize Ulaşın

Lütfen iletişim formunu doldurunuz.