İMPLANT

İmplant Nedir?

İMPDiş implantları, kaybedilen dişlerin yerine çene kemiği içine yerleştirilen ve kemik doku ile birleşerek doğal diş kökü görevini üstlenen, vücut tarafından doku dostu olarak kabul edilen titanyum vidalardır. Operasyon lokal anestezi ile hiçbir ağrı ve rahatsızlık duyulmadan yapılabilir.

İmplantlar kaplama ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir. İmplant her yaşta uygulanabilen bir tedavi yöntemidir. Sadece, gençlerde kemik gelişiminin tamamlanması gerekmektedir. Bu da kızlarda 16-17, erkeklerde ise 18 yaşına kadar gerçekleşmektedir.

Erişkinler için üst yaş sınırı yoktur. Genel sağlık durumu uygun olan her yaştaki insana uygulanabilir. Yaşlı insanlar daha çok diş kaybettiklerinden ve çene kemiklerinde erimeler olduğu için diş implantlarına daha çok gereksinim duyarlar.

İmplant kaç parçadan oluşur?

1.İmplant:Titanyumdan yapılan bir yapıdır.

2.Abutment:kemik içindeki titanyum köke vidalanan ve üstüne takılacak olan proteze destek oluşturur.

3.Kron:Yeni kalıcı diş.

IMPLVolumetrik Tomografi sayesinde kemiklerinizi kesin bir şekilde ölçebiliriz.Şuanda en son teknoloji olan Ameliyatsız implant hem ağrısız hemde kesiksiz , en az cerrahi işlem ile sağlıklı ve kolay iyileşebilir implant sunuyoruz.Böylece daha çabuk iyileşebilir sadece 1 dakika için de yeni dişe kavuşabilirsiniz.

AĞZA KAÇ TANE İMPLANT YAPILABİLİR?

Sağlıklı bir ağızda kaç dişi değiştirilebileceğinin sınırı yoktur. Her dişin değiştirilmesi gerekmez. Birkaç dişin yerine geçebilir ve onları birbirine bağlayabilirsiniz. Birçok seçenek var.

Diş implantlarını kullanarak bir bütün kemer veya diş sırasını ve hatta tam bir diş ağzını değiştirebiliriz. Üst dişleriniz eksikse, 8-10 implant gerekir. Tüm dişlerinizi implantlarla değiştirebilirsiniz. Bununla birlikte, her bir dişin bireysel olarak diş implantıyla değiştirilmesi önerilmez.

imds

Cerrahi Guide (Kılavuz İmplant)

implant-1Dental simülasyon programı ve cerrahi kılavuz uygulamaları, gelişen teknolojinin sunduğu avantajlardır. Üç boyutlu görüntüler üzerinden yapılan planlama, belirsizlik ve riskleri ortadan kaldırmaktadır. Geliştirilen cihazlar sayesinde, bilgisayarda yapılan oldukça hassas planlamaların cerrahi kılavuzları hazırlanabilmektedir.

Bu sisemin sağladığı en büyük avantaj, 3 boyutlu program ile yapılmış olan planlamanın, hasta üzerinde uygulama yapmadan, laboratuar ortamında kapanışı görme olanağı sağlamasıdır. Kapanışa göre ortaya çıkabilecek lokalizasyon ve açı hatalarını düzeltmek için, pek çok sayıda yeniden planlama yapıp bunları model üzerinde görerek son şekli verme imkanı bulunmaktadır.

implant-3Final planlamaya göre hazırlanan cerrahi kılavuz, 3 boyutlu programda yapılan planlamanın, bire bir hasta ağzına aktarılmasını sağlamaktadır.

Cerrahi Kılavuz işlem Basamakları

implant-2İmplant uygulanacak hastadan alt ve üst çeneler kapanışlı ölçü alınması ilk adımı oluşturmaktadır.

Üç boyutlu simülasyon programı ile hekimin yapacağı planlama, programdan alacağımız parametreler yardımı ile hastanın alçı modeline aktarılarak kapanış ilişkisi hekim incelemesine sunulacaktır. Olası lokalizasyon yada açı değişiklikleri yapıldıktan sonra yine aynı şekilde kapanış incelemesi yapılabilecektir.

Final planlamanın kılavuzu hazırlanarak hekime ulaştırılacaktır. Kılavuz, dişeti üstü olarak hazırlanmaktadır. Tomografik inceleme sonucu, uygun kemiğe sahip olduğu görülen hastalarda, dişeti kaldırmaksızın implant cerrahisi de gerçekleştirilebilir.

İmplantların başarısız olma ihtimali var mıdır?

Genellikle implant uygulamalarında başarısızlık oranı % 1-2 civarındadır. İmplant tedavisinden önce hastanın genel sağlık durumunu öğrenmek gerekir. Bazı hastalıklarda (diabet gibi) implant uygulamasından kaçınmak gerekir.

Ayrıca sigara içen kişilerde ve ağız hijyenine gerekli özeni göstermeyen kişilerde implantların başarı oranı daha düşüktür. Bununla birlikte implant uygulanacak bölgenin çok iyi değerlendirilmesi gerekir.

Kemiğin miktarı, kalitesi anatomik yapılara olan komşuluğu gibi göz önüne alınması gereken durumlar değerlendirilmelidir. İmplant tedavisinde dikkatli bir çalışma yapılmışsa ve hasta gerekli özeni gösterirse çok uzun yıllar hiçbir problem olmaksızın implantlar ağızda kalabilir.

İmplant çene kemiğine kaynamaz ise ne olur?

İmplantlar uygun şekilde yapıldığı sürece böyle bir ihtimal yok denecek kadar azdır. Başarısızlık oranı % 1-2 civarındadır. Bu başarısızlıklar genellikle implantın yerleştirilmesini takip eden ilk 3 ay içinde ortaya çıkar.

Böyle bir durumda diş çekimi kadar kolay bir işlem ile implant yerinden çıkartılır ve kemikte fazla miktarda kayıp yoksa biraz daha kalın bir implant yerleştirilebilir. Eğer kemik kaybı fazla ise bu durumda kemiğin iyileşmesini takiben yeni bir implant konulabileceği gibi, klasik tip protezlerden birisi de tercih edilebilir.

İmplant tedavisi uzun ömürlü müdür?

İmplant konusunda yapılan çalışmalar 1800'lü yılların başlarına dayanmaktadır. Günümüzde dünyada yapılmış olan mükemmele çok yakın, 35-40 yıllık klinik takipleri bulunan implantlar mevcuttur.

Eğer uygun vakada uygun seçilmiş implantlar doğru şekilde yapılmışsa ve hasta da ağız hijyenine gerekli özeni göstermişse yapılan implantlar çok uzun süre hiçbir sorun yaratmadan ağızda kalabilir.

Her hastaya implant uygulanabilir mi?

Genel sağlık durumu iyi olan herkese implant uygulanabilir. Hastanın genel sağlık durumu iyi olduğu sürece implant uygulamasını engelleyecek bir üst yaş sınırı yoktur. Ancak kemik gelişimi tamamlanmamış çok genç yaştaki hastalara implant uygun olmayabilir.

İmplant vidalarının belirli kalınlığı ve genişliği vardır. Bu nedenle implant uygulanacak bölgede, çene kemiğinin, bu implantlara uygun yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekir.

Ayrıca kemiğin kalitesi de implantın başarısını etkileyen faktörlerden biridir. Kemiğin çok sert veya çok yumuşak olması implantın başarısını olumsuz etkiler. Bundan başka dişetleri ve komşu anatomik yapılar da implant uygulamasında önemlidir.

famıly

İmplant yerleştirilirken acı duyar mıyım?

Diş hekimliğinde yapılan tüm müdahalelerde olduğu gibi implant tedavisinde de eğer uygun anestezi yöntemi uygulanmışsa herhangi bir ağrı duymak söz konusu değildir.

Lokal anesteziden çekinen veya aşırı öğürme refleksi olan hastalarda implant tedavisi genel anestezi ile de yapılabilir. İşlemden sonra diş çekiminden sonraki ağrıya benzer bir miktar ağrı olabilir. Genellikle implantın yapıldığı akşam duyulabilecek olan bu ağrı basit ağrı kesici kullanılarak giderilebilir.

İmplant Uygulamasının Avantajları

• Görünümü, fonksiyonu ve verdiği his aynı doğal dişinkine benzer.

• Uzun dönemde çok daha estetiktir.

• Çürüme olasılığı yoktur.

• Bir köprüye göre daha hijyeniktir, temizlemesi daha kolaydır.

• İmplant üstü protezler, geleneksel protezlere oranla daha iyi çiğneme ve konuşma fonksiyonu sağlamaktadırlar.

• İmplant sayesinde diş eksikliği yandaki sağlam dişlere dokunulmadan giderilebilmektedir.

• İmplantlar ile desteklenmiş total protez kullanan kişilerde, protez tutuculuğunun artmasını sağlar.

İmplant Uygulaması Sonrasında

İmplant uygulamaları sonrasında birçok hasta aynı gün sosyal hayata dönebilmektedir. İmplant üstüne yapılacak protezler için operasyondan sonra implantın çene kemiği ile bütünleşmesi için 2-4 ay kadar beklenmesi gerekmektedir.

Bize Ulaşın

Lütfen iletişim formunu doldurunuz.