Hareketli protezlerin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Hareketli protezler implant uygulamalarına göre daha hızlı ve ucuzdur. Tamirleri kolaydır. Ancak sabit uygulamalara göre konforları düşüktür ve hastanın mevcut çene kemiği zaman içerisinde aşınır.İmplant uygulamaları mevcut çene kemiğinin korunmasını da sağlar.

Ağızda bir kaç sağlam diş kalmışsa bunlar çekilmeden protez yaplabilir mi?

Ağızda kalan bir kaç sağlam dişten yararlanılarak da hareketli protezler yapılabilir. Protez dişsiz bölgenin önündeki dişe,kanca ile tutturulursa kancalı protez olarak isimlendirilir. Destek alınacak dişler görünür yerdeyse estetik sıkıntılar yaratır.

Kancalı protezlerin oluşturduğu estetik sıkıntıyı gidermek için dişlerde hazırlanan yuvalara oturan gizli tutucular kullanarak da protez dişlere tutturulabilir.Halk arasında çıtçıtlı protezler olarak da bilininen bu protezlere hassas tutuculu protezler denilir.

Bir de hastanın ağzında ebatları küçük ve kullanılabilir birkaç diş kalmışsa ve estetik amaçlı olarak parsiyel protez çeşitleri tercih edilmiyorsa dişler total protezlerin altında kalacak şekilde biçimlendirilir.Buna diş destekli tam protez ya da teleskop uygulama denir.

Bize Ulaşın

Lütfen iletişim formunu doldurunuz.