HAREKETLİ PROTEZLER

Hareketli protez nedir? Kaç çeşittir?

Diş eksikliği olan hastalarda eksik dişlerin protezin üzerinde yer aldığı ve hastanın istediği zaman takıp çıkarabildiği protezlere denir. İki çeşittir.
1- Tam Protez (Total / Damak Protez)
Ağızdaki tüm dişler kaybedildiğinde damaklardan destek alınarak yapılan protezlerdir.
2- Parsiyel Protez (Kısmi / Bölümlü Protez)
Ağızda az sayıda diş kaldığında sabit protezlerin yapılamadığı durumlarda eksik bölgelerin üzerine yumuşak dokudan destek alacak şekilde oturan ve var olan dişlerden destek alan protez çeşididir.

Protezin yapımından sonra nelere dikkat edilmeli?

Yeni protezlere alışmak tüm değişikliklerde olduğu gibi zaman alacaktır. Sabırlı olup alışma dönemini atlatmak gerekmektedir. Alt protezlere alışmak tutuculuk problemleri nedeniyle üst protezlerden daha zordur. İlk günler gıdaları yumuşak ve küçük lokmalar halinde almakta yarar vardır. Çiğnerken her iki taraf da kullanılmalıdır. Protezi kullanmaya başladıktan sonra ilk haftalarda vurukların olması çok doğaldır. Diş hekimi kontrollerini aksatmamak gerekmektedir. Dişhekimine kontrole gitmeden önce protezleri en az 24 saat takmış olarak gerekir. Konuşurken zorlanmak doğaldır. Belli bir süre sonra dokuların ve dilin alışması sonucu konuşma düzelecektir. Yüksek sesle gazete kitap okumak alışmayı kolaylaştırır. Protezlerin temizliğine özen göstermek gerekir.Temiz olmayan protezler dokularda problemlere yol açacaktır.İlk bir kaç gün alışmak için gece yatarken protezlerin ağızda kalması önerilse de sonrasında mutlaka her gece çıkarılmalı ve suya konmalıdır. Protezlerin 3-5 yılda bir besleme denilen damakların proteze uyumunu sağlamasına yarayan astarlama işlemine tabi tutulması gerekebilir.Bu yüzden yıllık diş hekimi kontrolleri aksatılmamalıdır.

Hareketli Protezler nasıl temizlenir?

Hareketli protezlerin temizliği akar su altında sabun ve fırça yardımıyla yapılır. Temizlik için diş macunu kullanmaya gerek yoktur.Bu protezler için üretilmiş özel fırçaları kullanmak daha iyi sonuç verir. Ayrıca bazı markaların temizleyici tabletleri mevcuttur. Hekimin önerisi doğrultusunda bu tabletleri kullanmak iyi sonuçlar verir.

Hareketli protezi allerjisi olan hastalar da kullanabilir mi?

Öncelikle allerji testi yaptırılıp allerjenin ne olduğu belirlenmelidir. Tam diş protezlerinde metal bulunmadığı için metal alerjisi olanlara rahatça uygulanabilir. Fakat protez malzemesi olan akriliğe karşı alerji varlığında tam protez kullanımı mümkün değildir. Bu durumda implant uygulamaları tercih edilmelidir.

Hareketli Protezler Neden Yapılır?

Hareketli protezler, özel akril ve metallerin kombinasyonu veya vakaya göre sadece akrilden yapılır. Hareketli protezlerde kullanılan dişler genelde akrilik dişlerden seçilir. Porselen dişler ağır olmaları ve kuvvetleri yumuşak dokulara uygun olmayan şekilde ilettikleri için ve protezin kaidesi ile iyi bir bağlantı sağlayamayacağından tavsiye edilmemektedir.

Hareketli protez yapılmadan önce ağızdaki dişlere kaplama yapılması şart mıdır?

Eğer kancalı protez yapılacaksa ve hekim gerekli görmüyorsa kaplama yapılması gerekli olmayabilir. Ancak hassas tutuculu ve teleskop uygulaması yapılacaksa ağızdaki dişlere kaplama yapılmalıdır.

Hareketli protezlerin avantaj ve dezavantajları nelerdir?

Hareketli protezler implant uygulamalarına göre daha hızlı ve ucuzdur. Tamirleri kolaydır. Ancak sabit uygulamalara göre konforları düşüktür ve hastanın mevcut çene kemiği zaman içerisinde aşınır.İmplant uygulamaları mevcut çene kemiğinin korunmasını da sağlar.

Ağızda bir kaç sağlam diş kalmışsa bunlar çekilmeden protez yaplabilir mi?

Ağızda kalan bir kaç sağlam dişten yararlanılarak da hareketli protezler yapılabilir. Protez dişsiz bölgenin önündeki dişe,kanca ile tutturulursa kancalı protez olarak isimlendirilir. Destek alınacak dişler görünür yerdeyse estetik sıkıntılar yaratır.

Kancalı protezlerin oluşturduğu estetik sıkıntıyı gidermek için dişlerde hazırlanan yuvalara oturan gizli tutucular kullanarak da protez dişlere tutturulabilir.Halk arasında çıtçıtlı protezler olarak da bilininen bu protezlere hassas tutuculu protezler denilir.

Bir de hastanın ağzında ebatları küçük ve kullanılabilir birkaç diş kalmışsa ve estetik amaçlı olarak parsiyel protez çeşitleri tercih edilmiyorsa dişler total protezlerin altında kalacak şekilde biçimlendirilir.Buna diş destekli tam protez ya da teleskop uygulama denir.

AĞIZDA HİÇ DİŞ OLMAMASI

Ağızda hiç diş olmaması durumunda yapılan tam protezler çiğneme sırasında ağızdan düşer mi?

Protezin oturduğu çenedeki kemik miktarı yeterli değilse yemek yerken protez hareket edebilir. Bu durumda özel yapıştırıcılar kullanılabilir ya da protezlerin oynamaması için çene kemiğine yerleştirilen implantlardan destek almak gerekebilir. Bunlara implant destekli tam protez denir. Hastanın konforu ve kullanım kolaylığı memnuniyet vericidir. Bu yöntem hastalara kendi dişleriyle çiğniyormuş hissi verir ve bu sebeple sıklıkla tercih edilmektedir.

Bize Ulaşın

Lütfen iletişim formunu doldurunuz.