ENDODONTİ / KANAL TEDAVİSİ

Kanal tedavisi nedir?

Diş hekimliğinin temel amacı dişlerin ağızda tutularak hastanın çiğneme fonksiyonunun devamlılığını sağlamaktır. Pulpa, çeşitli nedenlere bağlı olarak iltihaplanabilir veya mikroorganizmaların yerleşmesiyle enfekte olabilir. Bu durumda, pulpa dokusunun çıkartılarak kanal boşluğunun temizlenmesi, şekillendirilmesi ve doku dostu kanal dolgu maddeleri ile doldurulması gerekir. Bu işlemlerin bütünü, kanal tedavisi olarak tanımlanır.
Endodonti, özellikle kök kanalı tedavilerinin gerçekleştirildiği ana bilim dalıdır. Diş tedavisi işlemleri arasında da en korkulan tedavi genellikle kanal tedavisidir. Günümüzde geliştirilen teknolojik aletler ile kanal tedavisi ağrısız ve daha hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Kanal tedavisi canlı dişlerde tek seansta, canlılığını yitirmiş dişlerde de genellikle iki seansta yapılmaktadır.

Kanal tedavisi yapılan bir dişin ömrü ne kadardır?

Hiçbir protez doğal dişin yerini tam olarak tutmaz. İltihaplı bir dişin çekilip yerine implant veya köprü protezi yapılması yerine, o dişin kanal tedavisi yapılarak uygun şekilde restore edilmesi ağız sağlığı açısından daha önemlidir. Kanal tedavisi yapılmış dişler, uzun yıllar ağızda kalmakta ve çiğneme fonksiyonunun devamlılığına ve estetiğin sağlanmasına yardımcı olmaktadır. İyi bir kanal tedavisi yapılan diş, doğru ağız-diş bakımı ile bir ömür boyu kullanılabilir.

Kanal tedavisi uygulanmış olan dişin uzun ömürlü olmasını etkileyecek unsurlar;

  • Kanal tedavisi bu konuda uzman olan diş doktoru tarafından uygulanmalıdır.
  • Kanal tedavisi tamamlanmış olan dişin üzeri herhangi bir sızıntı olmayacak şekilde kaplanmalıdır.
  • Kişiler kanal tedavisi sonrasında dişlerine dikkat etmeli, çok sert gıdalar tüketmemelidir. Bunlar bütün dişler için gerekli olsa da, kanal tedavisi yapılmış ve kaplanmış olan dişe ayrı bir özen gösterilmesi gerekir.

Kanal tedavisi sonrası restorasyon seçenekleri nelerdir?

tedavi sonrasoKompozit Dolgular: Beyaz veya Estetik Dolgu olarak tanınan ve teknik adı “Kompozit Resin” bu maddeler özel bir ışık kaynağı kullanılarak sertleştirilmektedir. Işıkla sertleştirilen kompozit dolgular tek seansda yapılmaktadır. Hem ön hem de arka dişlerde güvenilir bir şekilde kullanılabilirler. Arka grup dişlerde kullanılacak olanların yapıları, çiğneme kuvvetlerine dayanabilmeleri için olağanüstü geliştirilmiştir. Geniş renk seçenekleri olduğu için, estetik olarak mükemmel sonuçlar elde edilebilir.

Kanal tedavisinden sonra başka bir işlem yapılması gerekir mi?

Kanal tedavisi sonrasında, dişin kuron kısmının kalıcı olarak restore edilmesi gerekir. Dişteki sert doku kaybının tamiri ve dişin tekrar restore edilmesi kanal tedavisinin başarısında anahtar rol oynar. Başarılı bir kanal tedavisi sonrasında, uygun tekniklerle restore edilmiş bir diş hastaya uzun yıllar hatta ömür boyu hizmet edebilir.

Kanal tedavisi yapılmış bir diş tekrar iltihaplanabilir mi?

Kanal tedavisi sonrası ağrı olur mu?

Kanal tedavisini takiben, özellikle de canlı dişlerin tedavisinin ardından, dişte birkaç gün katlanabilir bir ağrı veya dişin üzerine basıldığında ağrı oluşabilir. Bu kanal tedavisi sonrası oluşan normal bir ağrıdır. Kanal tedavisi yapılan dişin biraz korunmasıyla kısa sürede ortadan kalkar.

Tedavi sonrasında hastanın dikkat etmesi gereken durumlar nelerdir?

Kanal tedavisi yapılırken ağrı duyulur mu?

Kanal tedavisi ağrıya neden olmaz; aksine ağrının giderilmesi için uygulanır. Kanal tedavisi yapılacak diş ve çevre dokular lokal anestezi ile uyuşturulur. Ayrıca korkan hastalarda ağrısız anestezi cihazlarından yararlanılarak hastanın tedavi sırasında ağrı hissetmemesi sağlanır. Bununla birlikte bazı vakalarda hasta az da olsa rahatsızlık duyabilir. Bu problem yardımcı anesteziler yapılarak kolaylıkla aşılır.

Kanal tedavisi aşamaları nasıldır?

Pulpa dokusu nasıl iltihaplanır veya enfekte olur?

kanal tedavisiPulpa hastalıklarının oluşmasında temel etken bakterilerdir. Her insanın ağzının içerisinde bakteri mevcuttur ve bunlar normal şartlarda herhangi bir zarar vermezler. Fakat dişlerin temizlenemeyen yüzeylerinde konaklanan bakterilerin çıkardıkları asitler, mine ve dentine zarar vererek çürük oluştururlar. Bu şekilde oluşan çürükler tedavi edilmeden bırakıldığında, bakteriler dentinin altındaki pulpa dokusuna kadar ilerleyerek, pulpanıniltihaplanmasına neden olurlar.

Bir dişin enfekte olduğu nasıl anlaşılır?

Dişte soğuk, sıcak, çiğneme gibi dışarıdan uygulanan her türlü uyarana oluşan ağrı ve hassasiyetlerde, yada hiçbir şey yokken kendiliğinden oluşan ağrılarda iltihaptan ve bir iltihap başlangıcından söz edilebilir. Ayrıca dişlerde meydana gelen aşırı renk değişimleri de iltihap belirtisi olarak algılanabilir. Bunların dışında çürüğün pulpaya kadar ulaştığı ama tedavi edilmeyen dişlerde, enfeksiyon kök ucundan çene kemiğine çıkar ve yüzde küçük veya büyük şişlere neden olabilmektedir

Bize Ulaşın

Lütfen iletişim formunu doldurunuz.