LAZER UYGULAMALARI

DİŞ ETLERİNDEKİ PİGMENTASYONLAR

DİŞ ETLERİNDEKİ PİGMENTASYONLAR (MOR LEKELER) LAZER İLE GİDERİLEBİLİR Mİ?

Diş etlerinde pigment artmasına bağlı olarak oluşan hiperpigmentasyonlar klasik yöntemlerde anestezi altında bistüri ile peeling yapılarak 3-4 seansta tedavi edilebilir. Lazer ile yapılan pigmentasyon tedavilerinde anesteziye ya gerek kalmaz ya da çok az kullanılır. Tedavi sonrası ağrı hissedilmez.

Lazerin cerrahideki kullanım amacı nedir?

Lazer ışını kanamayı azaltması ve dokuya az hasar vermesi dolayısıyla cerrahi operasyonların çeşitli aşamalarında kullanılır. Lazer desteği alınan cerrahi işlemler sonrası şişlik, morarma, ağrı gibi komplikasyonlar görülmez.

Lazer alerjik reaksiyona sebep olur mu?

Lazerin alerji yaptığına dair herhangi bir bilimsel bulguya rastlanmamıştır.

Kanal tedavisinde lazer kullanılır mı?

Özellikle kronik apseli ve inatçı enfeksiyonlu diş etlerinin tedavisinde, kök dezenfeksiyonunu sağlamak için lazer kullanılır. Böylece uzun süre antibiyotik kullanımına gerek kalmaz.
Aft ve uçuklar lazer ile tedavi edilebilir mi?
Lazer ile aft ve uçukların üstüne ışın verilmesinin ardından, normal seyrinde 7 gün süren iyileşme süreci kısalır ve aynı bölgede tekrar çıkmaz.

Hamileler ve emziren anneler için lazer sağlıklı mıdır?

Lazer uygulamaları tedavi ve iyileşme süreçlerini kısaltarak kullanılan anestezi miktarını azaltır ve enfeksiyon riski olmaz. Dolayısıyla diğer yöntemlere göre avantaj sağlar. Ancak lazerli bile olsa bu dönemde diş beyazlatma önerilmez.
Gülüş tasarımında (pembe estetik) lazerden nasıl faydalanılır?
Lazer ile çok daha az anestezi kullanarak diş etinin kesilmesinin veya şekillendirilmesinin ardından kanama olmaz. Doku iyileşmesi daha hızlıdır. Gerekiyorsa diğer işlemlere beklemeye gerek kalmadan geçilebilir. Bu özellikleriyle gülüş estetiğinin sağlanmasında klasik yöntemlerden daha avantajlıdır.

LAZER DESTEKLİ DİŞ HEKİMLİĞİ UYGULAMALARI

Yakın zamana kadar dişhekimliği alanında sadece yumuşak doku ve diş beyazlatma işlemlerinde kullanılan lazer enerjisi, günümüzde hızla gelişen teknoloji ve bilimsel araştırmalar sonucunda çok daha aktif olarak kullanılır hale getirilmiştir. Atomize su spreylerinin, lazer enerjisi ile birleşmesi sonucunda elde edilen hidrokinetik enerji prensibi ile çalışan yeni diş lazeri ile hem sert doku (diş minesi-insan vücudundaki en sert yapı), hem de yumuşak doku (damak) işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir.

Lazerle tedaviler, ABD’de FDA tarafından onaylanarak dişhekimliğinin ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Lazer dişhekimliği, genelde tedavi süresini kısaltarak, daha az zahmet ile daha başarılı sonuçlar alınmasını sağlayarak diş tedavi korkusu olan her yaş grubu hastanın tedavisinde büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Bize Ulaşın

Lütfen iletişim formunu doldurunuz.