ZİRKONYUM KAPLAMA NEDİR?

Son zamanlarda sıklıkla kullanılan malzemeler arasında yer alan zirkonyum dişhekimliğinde olağan güncel kullanım biçimlerine değinmektedir. Kavramların açıklığa kavuşmasını öngören zirkonyum köprü ve kron protezlerinde kullanılmaktadır.

Hasta memnuniyetini birinci sıraya alarak olumlu sonuçların elde edilmesini destekleyen zirkonyum kimyasal bir element türüdür. 40 atom numarasına sahip olan zirkonyumun element ağırlığı 91,22’dir. Meteryaller grubunda öncülüğünü koruyan zirkonyum gri ve beyaz renk tonlarına sahiptir. Doğada serbest bir şekilde bulunmayan zirkonyum maddesi silikat ve oksit minerallerine sahiptir. Diğer bir adı zirkon olan bu madde Zirconia markası ile de karıştırılmaktadır. Zrsi04 madenlerinde olan zirkonyum Brezilya, Hindistan ve ABD’den alınmaktadır. Zirkon maddesinin içerisinde 50/1 oranında Hf elementi yer almaktadır. Haksagonal kristal formuna sahip olan zirkonyum aynı zamanda sıcaklığa karşı da oldukça dirençlidir. Farklı bileşikler halinde bulunan zirkonyum Martin Heinrich Klaproth tarafındasn bulunmuştur. Jons Jakob Berzelius aracılığı ile izole edilen zirkonyum kalsiyum ve magnezyum aracılığı ile izole edilerek ortaya çıkarılmıştır. Reaktif bir madde olarak tanımlanan zirkonyum reaktif bir madde türüdür.

Metal dökümü sırasında oksijen ve azot aracılığı ile birleşen zirkonyum titanyum teknolojisi aracılığı ile işlenmektedir. Özel fırınlarda işlenebilen zirkonyum nükleer sanayi, flaş ve metali bombalarda kullanıma alınmaktadır. Zirkonyumdan elde edilerek zirkonya seramiği formu aracılığı ile hazırlanılan zirkonyum maddesi nükleer reaktörlerin yapı malzemesinde işleme alınmaktadır. Absorma özelliği az olan zirkonyum yüksek gerilme direncine sahiptir. Doku dostu olarak tanımlayacağımız zirkonyum aynı zamanda yanıcı özelliğe sahiptir. Cam ve seramik endüstrisinde sıklıkla tercih edilen malzemeler arasında öncülüğünü koruyan zirkonyum aynı zamanda düşük sıcaklıkta süper iletkenliği ile ön plana çıkmaktadır. Korozyona oldukça dayanıklı olan zirkonyum maddesi hava ve sıvıda oksit aracılığı ile kapanmaktadır.

Bize Ulaşın

Lütfen iletişim formunu doldurunuz.