LAMİNAT VENEER DEZAVANTAJLARI

olumsuz yönleri de bulunmaktadır. Estetik kaygı yaşayan hastalar için biçilmiş bir kaftan olan laminat veneer ince ve yarı geçirgen tabakaya sahiptir. Uyum içerisinde hassasiyet gösteren laminat veneer renk değişikliklerinin giderilmesi ve şekil düzeltilmesi adına işleme alınmaktadır.

Sıklıkla başvurulan yöntemler arasında öncülüğünü koruyan laminat veneer tedavi yönteminin bir takım dezavantajları bulunmaktadır. Kırık dişlerin restorasyonunda işleme alınan laminat veneer diğer restorasyonlara oranla sağlık üstünlüğüne sahiptir. Fakat diğer restorasyonlara oranla daha pahalı bir sistemdir. Hassas teknikler arasında öncülüğünü koruyan laminat veneer aynı zamanda birinci sınıf kaliteye sahip laboratuar ve klinik çalışmasının gerçekleşmesini öngörür. Uygulamaya alınacak olan laminat veneer işleminde diş hekiminin sanat yeteneğinin olgun bir potansiyele sahip olması gerekmektedir. Aralıklı dişler, aşınmış dişler, çapraşık dişler, lekelenmiş dişler, dişeti görünmesi ve yıpranmış dişler de işleme alınan laminat veneer uygulaması aynı zamanda diş beyazlatma işleminin de vazgeçilmez ögeleri arasında yer almaktadır. Dişten daha az madde kaybı elde eden laminat veneer olağan dişin sadece bir yüzünü aşındırmaktadır. Az madde kaybı aracılığı ile kısa zaman zarfında yapının korunmasını öngören laminat veneer hassasiyet oranının da az olmasını desteklemektedir. Dişeti uyumunun iyi derecede olduğu bu tedavi yöntemi örtülü ya da tette a tet olan diş yapılarında endike değildir. Eğer hasta da örtülü, tette a tet ve diş sıkma alışkanlığı var ise kırılma , kopma riski gözlemlenebilir. Tedavi süresi sonrasında bazı kişiler de bruxsizme görülebilir.

Laminat veneer tedavi uygulamasında diş hekiminin olağan vakayı tespit etmesi oldukça önemlidir. Eğer hasta da çene kapanışı uygunluk göstermiyorsa kırılma riski de gözlemlenebilir. İşlemi gerçekleştirecek olan hekimin olumlu sonuçlar sağlaması adına gerekli tüm eğitimleri almış olması gerekmektedir.

Bize Ulaşın

Lütfen iletişim formunu doldurunuz.