HORLAMA VE UYKU APNESİ NEDİR?

Uyku apnesi hastanın uyurken nefesinin belli bir süre durması sonra tekrar nefes almaya başlamasıdır. Bu sırada hastanın kanındaki oksijen değerleri düşer ve nefes alabilmek için vücut kendini uyandırır. Gece uyanmaları sonucu hasta sabahları yorgun ve uykusuz kalkar.

Horlama ve uyku apnesi hangi sorunlara yol açabilir?

horlama

Horlama ve uyku apnesi hastalığının sonucunda yorgunluk, sinirlilik, depresyon, sabah uyandığında baş ağrısı, şişmanlama eğilimi, yüksek tansiyon,kalp ve damar problemleri, unutkanlık, mide problemleri , sık idrara çıkma gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Uyku apnesi tedavi edilmez ise kalpte ritm bozukluğu, kalp krizi, felç gibi ciddi rahatsızlar oluşabilir.

Uyku apnesi ve horlamanın nedenleri nelerdir?

Horlama ve uyku apnesi hastalığı genellikle burun, bademcik, damak, küçük dil veya dil kökündeki problemlerden kaynaklanır.

Horlama ve uyku apnesi nasıl tedavi edilir?

Öncelikle detaylı bir muayene ile tanı konulmalıdır.Sonra hastalığın derecesine göre diş hekiminin vereceği aparey ile tedavi denenmelidir. Bazı durumlarda hastalara gece boyunca uyku sırasında takacakları bir maske verilir. Bu maske boğaza basınçlı hava vererek hastanın uyumasını kolaylaştırır. Ancak bu maskeler çok konforlu olmadığından pek fazla tercih edilmemektedir. Daha ileri vakalarda ise bir takım cerrahi müdahaleler yapılmaktadır.

Horlama apereyi nedir? Neden horlama apereyi tercih etmeliyim?

Horlama apereyi kişinin ağız ve diş yapısına uygun kişiye özel olarak, takıp çıkarılabilecek şekilde yapılmaktadır. Gece yatarken takılan bu apareyler ile alt çenenin öne alınması sağlanır. Böylece dil kökü öne gelerek hava yolu açılır. Her gece bu apareyin düzenli bir şekilde kullanılmasıyla hava yolu genişler.Tıkanma ortadan kalkar ve hasta rahatlar. Hastanın uykusu düzenlenmiş olur. Hastalık ne kadar erken fark edilirse tedavi süresi o kadar kısalmaktadır. Hastalık erken teşhis edilmiş ise diğer yöntemlere göre daha avantajlıdır. Kullanımı ve taşıması kolaydır, kullanıldığı andan itibaren horlamada azalma görülür, cerrahi müdahale gerektirmez ve ucuz bir yöntemdir.

Horlamayı azaltmak için başka neler yapılabilir?

Uyurken yan yatmak, yüksek yastık kullanmak işe yarayabilir. Ayrıca uyumadan 4-5 saat öncesine kadar yemek yenmemeli ve alkol alınmamalıdır .Yorgun yatmak ,yatmadan önce kas gevşetici ve uyku ilacı gibi ilaçlar almak horlamayı artırır. En önemlisi fazla kilolardan bir an önce kurtulmak gerekir.

Bize Ulaşın

Lütfen iletişim formunu doldurunuz.