SIKÇA SORULAN SORULAR

DİŞLERİNİZİN BAKIMI NASIL OLMALIDIR?

diş hekimi antalyaGüvenle gülümsemek ve tüm yiyecekleri rahatça çiğnemek için dişlerinizi bakıma almanız gerekmektedir. İşleme aldığınız implantların kullanımına özen gösterirseniz ömür boyunca sağlıklı gülüşlere sahip olabilirsiniz. Hijyen kavramı sadece implantlarınızı değil, diş etinin ve olağan kemik yapınızın da korunmasına yardımcı olur. Kullandığınız protezin stabil ve sağlam bir yapısı olduğunu denetlemenizin ardından dilediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz. Her koşulda protezinize zarar vermekten kaçınmalısınız. Olağan abutmanları korumak adına ağız içine hiçbir metal sokulmamalıdır.

Düzenli bir şekilde işleme alınan kontroller diş sağlığınız açısından oldukça önemlidir. İşleme alınan abutmanların temizlenmesi için yılda iki kez kontrole gitmelisiniz. Diş hekiminiz aynı zamanda protezinizin stabilitesinin de sağlanmasını öngörür. Sağlıklı bir diş yapısı için biçilmiş bir kaftan olacak kontrol uygulamasını rutin bir şekilde işleme alarak olumlu sonuçların elde edilmesini sağlayabilirsiniz. Diş bakımınızda, sert dış fırçası daha iyi temizler mantığını ortadan kaldırmalısınız. Dişleri temizleme işleminde, fırçanın kullanım tekniği önemlidir. Orta sertlik ile fırçalayacağınız teknikler en sağlıklı yöntemler arasında öncülüğünü korumaktadır. Beyazlatıcı içeren diş macunlarını arka plana almalısınız. Beyazlatıcı diş macunları sahip olduğu antitartar sebebi ile dişlerin aşınmasına sebep olmaktadır, bu tür problemler ile karşı karşıya kalmamak adına doğal ürünler ile hazırlanmış macunlardan faydalanmalısınız.

İşleme alacağınız diş macunlarının granüllerine dikkat etmelisiniz. Diş macunlarının sahip olduğu granüller diş pigmentlerine zarar vermektedir. Diş fırçanızın üzerine koyacağınız macun fındık büyüklüğüne sahip olmalıdır. Diş fırçalamaya başlamadan önce diş fırçanızı ıslatmamalısınız. Islatılan diş fırçaları zamanla sertliğini kaybeder ve diş fırçalama işleminin olumsuz yönde etkilenmesine sebep olur. Yapay kök dişi olarak tanımlayacağımız implantı işleme alarak kısa zaman zarfında sistematik hastalığı kontrol altına alabilirsiniz. Rutin bir şekilde işleme alacağınız tüm bu adımlar kısa zaman zarfı içinde sağlıklı bir diş yapısına sahip olmanızı destekleyecektir Ağızda meydana gelen kokuların sebebi sünizit, üst solunum yolu enfeksiyonu ve sindirim sistemi hastalığından dolayı meydana çıkmaktadır. Ağız kokusu adına kullanacağınız gargaralar bu tür problemleri geçici olarak tedavi etmektedir. .

ZIRKON PORSELEN, CEREC

Bilinen eski porselen restorasyonlar, dayanıklılığı ve sağlamlığı arttırmak için, metal bir alt yapının üzerinde hazırlanıyorlardı. Yapılan çalışmalar sonucunda, diş hekimliğinde kullanılan porselen geliştirilerek, metal desteğe gerek kalmadan kullanılabilir hale getirilmiştir. Porselenin metal bir desteğe gerek olmadan kullanılması sonucunda yapılan restorasyonlarda, doğal diş görünümüne çok yaklaşan sonuçlar elde edilebilmektedir. Bunun sonucunda da mükemmele yakın estetik ve estetikle doğru orantılı hasta memnuniyeti ortaya çıkmaktadır. Yöntem, kronlarda (tek diş kaplamaları), dolgularda,

CEREC SİSTEMİ NEDİR?

Teknolojinin ilerlemesi ile beraberinde boy gösteren Cerec sistemi bilgisayar aracılığı ile dişin tasarlanması ve yanı zamanda CNC kullanılması demektir. Dijital ölçü alma olarak değerlendirilen cerec sistemi, CAD metodu aracılığı ile sadece tek seferde porselen bloklar kullanılır. İşleme alınan bu uygulamada full seramik kron, lamina ve inlaylar tek seferde yapılmaktadır. Cerec sisteminde yer alan porselen kaplamalar yapılmaktadır. Aynı zamanda dolgu, lamina ve köprü işleminin de uygulamaya alınmasını öngören Cerec sisteminin birden fazla avantajı vardır. Sadece tek randevu aracılığı ile hizmetin ön plana çıkmasını sağlayan cerec sistemi aynı zamanda tedavi sürecini kontrol altına alarak hızlı çözüm olanağının gerçekleşmesini destekler.

cadcam-hd-compressor.jpg

Ölçü kaşığını arka plana alan cerec sistemi dijital görüntü alımının gerçekleşmesini öngörür. Garantili sterilizasyon güvenirliği ile tanınan cerec sistemi aynı zamanda geniş metaryel seçimine de sahiptir. Cerec resterasyonunun sahip olduğu ilk aşamada cerec pudrası kullanılır ve sistem ölçüm yapmaya hazır hale getirilir. Dijital kamera aracılığı ile 3 boyutlu ölçünün alınmasını sağlayan cerec sistemi ağzın sahip olduğu anotmik yapıya göre hazırlanılır. Bu işlem sonrasında diş hekiminin isteğine bağlı kalınarak birkaç estetik değişim yapılabilir. Kazma ünitesine gönderilen diş kesilir ve diş renk belirleme cihazı aracılığı ile tespit işleminin gerçekleştirilmesi sağlanır. Son aşama da ise işleme alınan dişin makyajı ve cilalanması gerçekleştirilir. Yaklaşık 10 dakika süren bu süreç sonunda cerec sistemi sonlandırılır. Geçici diş uygulamasının ortadan kalkmasını sağlayan cerec sistemi aynı zamanda zamandan da tasarruf etmenize olanak tanır. Tedavi adımlarının ilk aşamasında dijital ölçü kullanılarak ölçü alınır ve renk tespitine göre blok seçimi gerçekleştirilir. Renge uygunluk gösteren blok seçiminin ardından , blok cihaz ile buluşturulur ve tasarlanan dişin kesimi için üniteler hazırlanır. Miling ünitesinden alınan dişin cilalanması gerçekleştirilerek tüm adımlar sonlandırılır. Cerec sistemi kırılmalara karşı oldukça güçlüdür. Bilgisayar probu aracılığı ilw dişin fotoğrafını çeken cerec sistemi aynı zamanda zaman kaybını önleyerek sadece tek bir seansın ön plana çıkmasına kaynaklık eder.

CEREC SİSTEMİ NE İŞE YARAR?

Cerec sistemi porselen restorasyonların yani porselen, laminate ve kronun bilgisayar aracılığı ile sistemlendirilmesidir. Cerec sistemi aracılığı ile işleme alınan uygulamalarda restore edilecek olan bölgenin ölçüsü alınmamaktadır. Bilgisayar probu aracılığı ile fotoğrafların çekilmesini öngören cerec sistemi kullanacağı blogu bilgisayara yerleştirerek illiüstratifin hazırlanmasına olanak tanır. İşleme alınan restorasyon laboratuar aracılığı ile cilalanmasının ardından hasta ağzı adaptasyona hazırlanmaktadır. Yaklaşık 2 -3 saat gibi kısa zaman zarfı sonrasında problemi çözüme kavuşturan cerec sistemi kullanım açısından da uygunluk sağlamaktadır. Zamandan kazanç sağlayan cerec sisteminde tekrar seanslarına ihtiyaç kalmamaktadır.Cerec sisteminde kullanılan zirkon malzemesinin biouyumluluğu oldukça yüksektir. Kırılmalara karşı direnç gösteren cerec sistemi 1985 yılından bu zaman zarfına kadar 8 milyondan fazla hastayı iyileştirmiştir. Klinik çalışmaları aracılığı cerec sistemini işleme alan diş hekimleri geleneksel ölçüleri ön plana almaktadır. 3D ağız içi kamera aracılığı ile ağzı tarayan bu sistem sonrasında olağan silikon ölçülerinin gerekliliğini arka plana alır. Sert porselen ile saniyeler içinde frezlemeyi öngören cerec sistemi diş ve dolgu gerekliliğinin de ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Uzun bekleme süresini reddeden cerec sistemi sadece tek randevuda olumlu sonuçların elde edilmesini öngörür. Tedavi süresi öncesinde CEREC’in sahip olduğu üstünlükleri incelemelisiniz. Olağan çürük yapıları dişten uzaklaştırdıktan sonra işleme alacağınız CEREC kamerası kısa zaman zarfında 3 boyutlu görüntünün elde edilmesini sağlar. Uygulamaya alınan CEREC ünitesi dizayn edilebilme özelliğine sahiptir. CEREC frezleme işlemi porselen blok ile üretilmektedir. Kısa zaman zarfında hazırlanılan restorasyon dişe yapıştırılarak işlemlerin sona ermesini desteklemektedir. Sadece tek seansta olumlu sonuçların alınmasını öngören cerec sistemi optik ölçüm kamerasını kullanarak görüntünün elde edilmesini destekler. Kısa zaman zarfını hedef alarak olağan problemleri çözüme kavuşturan cerec sistemi sahip olduğu 3 boyutlu görüntüsü ile hayal edilen restorasyonun gerçekleşmesini öngörür. Sizler de cerec sistemini işleme alarak olağan diş probleminizi kısa zamanda çözerek sağlıklı gülüşlerin elde edilmesini sağlayabilirsiniz.

HORLAMA VE UYKU APNESİ NEDİR?

horlamaHorlama toplumda çok yaygındır. Yetişkinlerde ve erkeklerde daha sık rastlansa da çocuklarda ve gençlerde dahi görülebilir. Genelde bu problem en sık şişman erkeklerde görülür, yaş ilerledikçe artarak devam eder. Hastanın sosyal çevresinin de etkilendiği ciddi bir problemdir. Horlayan insanların büyük bir bölümünde aynı zamanda uyku apnesi de görülmektedir.

FONKSİYONEL ÇENE ORTOPEDİSİ

Ortopedi, "doğru,düzgün" anlamındaki "orto" ile "çocuk, çocukla ilgili" anlamındaki "pedi"eklerinden türetilmiş bir kelimedir. Nicolas Andry tarafından 1658'de “Çocuklukta bedensel deformitelerin engellenmesi ve düzeltilmesinin yolu ”olarak tanımlanmıştır.


Çene Ortopedisi

DOĞRU FONKSİYON - DOĞRU GELİŞİM

Çene yüz bölgesini şekillendiren temel işlevler solunum, çiğneme ve yutkunmadır. Çocuğun sağlıklı büyüme-gelişimi için bu işlevlerin doğru ve yeterli olması gerekir.

İMPLANT ÇEŞİTLERİ

İmplant Çeşitleriİmplant çeşitleri, olağan diş sayısında ki eksikliğe göre belirlenmektedir. Diş çekimi sonrasında yapılan implantlar, olağan yumuşak dokunun iyileşmesinde kullanılan implantlar ve geciken implant olmak üzere 3 çeşide ayrılan bu kavramların belli görevleri bulunmaktadır.

ÇEKİM SONRASINA GÖRE İMPLANT UYGULAMASI

İmplantİmmediat diye adlandırılan bu kavram, diş çekimi sonrasında uygun koşullar aracılığı ile implantın işleme alınmasına öncülük etmektedir. Çekim sonrasında işleme alınan implant uygulamasında panoramik röntgen planlamasının gerçekleşmesi gerekmektedir. İmplantların sahip olduğu açısal uygunluk gerçekleştirilecek adımlar adına oldukça değerlidir. Problem sonrasında hemen müdahalenin gerçekleşmesini destekleyen diş hekimleri tüm tedbirleri işleme almaktadır. Soğuk uygulama aracılığı ile işleme alınacak bölge 10 dakika boyunca tatbik edilmelidir.

HANGİ DURUMLARDA İMMEDİYAT İMPLANT GERÇEKLEŞTİRİLİR?

İmplat diş tedavisiTravmaya bağlı Avülsiyonlarda işleme alınan immediyat implant tedavi yöntemi olumlu sonuçların elde edilmesi adına biçilmiş bir kaftan olarak tanımlanmaktadır. Avülsiyon yani dişin yerinden çıkarılması ile birlikte birden fazla yöntemi işleme alan immediyat implant tedavisi aynı zamanda horizontal veya vertikal kırıklarda da kullanılmaktadır. Hasta memnuniyetini birinci sıraya alarak olumlu verilerin elde edilmesini öngören immediyat implant persiste süt dişlerinde de uygulamaya alınmaktadır.

ZİRKONYUM KAPLAMA NEDİR?

zirkonyum kaplamaZirkonyum diye adlandırılan kavram sahip olduğu direnç ve kullanım sağlamlığı aracılığı ile tanınmaktadır. Zirkonyum implant , post malzemesi ve ortodontik braketlerde kullanılmaktadır. Kompozit malzemesinde kullanılan zirkonyum aynı zamanda koron meteryali olarak da işleme alınmaktadır.

KURON VE KÖPRÜ NEDİR?

diş kuron ve köprü tedavisiKuron ve köprü kavramları sabit protezlerden meydana gelmektedir. Temizleyerek kullanıma alacağınız kuron ve köprü, protez uygulaması gibi çıkarılarak takılma özelliğine sahiptir. Diş hekimleri aracılığı ile işleme alınan kuron ve köprü tedavisi hasarlı dişin kısa zaman zarfı içinde kaplamaktadır. İmplantların üzerine yapıştırılarak işleme alınan kuron ve köprü uygulaması şekil ve dizayn adına oldukça önemli bir adımdır. Kuron uygulaması porselen ya da seramik olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Doğal diş renginde işleme alınan kuron tedavisi altın, akrilik ve metal alaşımlardan oluşmaktadır. Dolgu yapmak isteyen hastalar eğer yeterli düzeyde diş hacmine sahip değilse dolgu uygulaması yerine kuron tedavisini işleme alabilir

LAMİNATE VENEER KULLANIMI

Laminate vaneer kullanımıİşleme alınacak laminate veneer kullanımı aşındırma işlemini uygulamaya alarak porselen yapının ön plana çıkmasına olanak tanır. Hastanın istek ve arzuları doğrultusunda hareket eden laminate veneer uygulaması bonding resin yöntemi aracılığı ile simante edilmesini destekler. İnce yapıya sahip olan porselen veneerler kesim işlemi ile tedaviye başlamaktadır. Preparasyonlar aracılığı ile estetik görünümün elde edilmesini sağlayan laminate veneerler ışı geçirgen özelliğe sahiptir.

LAMİNAT VENEER AVANTAJLARI

laminant vane avantajlarıLaminat veneer uygulaması yaprak porselen olarak da tanımlanmaktadır. Laminat veneer tedavisi estetik kavramının en üst safhaya çıkarılmasını öngörmektedir. Son zamanlarda sıklıkla kullanılan yöntemler arasında öncülüğünü koruyan laminat veneer aracılığı ile işleme alınan porselen kuron uygulamasında diş küçültülerek mine dokusunun kaldırılması desteklenir. Konservatif yöntemler arasında öncülüğünü koruyan laminat veneer uygulaması en korumacı yöntemler arasında öncülüğünü korumaktadır.

LAMİNAT VENEER DEZAVANTAJLARI

LAMİNAT VENEER DEZAVANTAJLARIHassas teknikler arasında öncülüğünü koruyan laminat veveer birinci sınıf kaliteye sahip laboratuar çalışması ve mükemmel dereceye sahip hazırlık evrelerinin aşamaya alınmasını öngörmektedir. Tedavi maliyeti yüksek olan laminat veneer yaprak porselen olarak da bilinmektedir. Olağan görünüşünüzü olumsuz yönde etkileyen tüm problemleri kısa zaman zarfında ortadan kaldıran laminat veneer uygulamasının

LAMİNAT VENEER KİMLERE UYGULANABİLİR?

laminat veneer kimlere uygulanabilir

Laminat veneer uygulaması renk değişikliklerinin giderilmesini öngörerek kısa zaman zarfında şekil düzeltilmelerinin gerçekleştirilmesini sağlar. Son zamanlarda sıklıkla kullanılan yöntemler arasında yer alan laminat veneer beyazlatma ve renklendirme metotlarını da kullanmaktadır. Hasta memnuniyetini birinci sıraya alarak istek ve arzuların gerçekleşmesine kaynak olan laminat veneer tedavi yöntemi ileri dereceye sahip antibiyotik ve flor lekelerinde de kullanılmaktadır. Renk bozuklukları çözümü için biçilmiş bir kaftan olan laminat veneer tedavi yöntemi aynı zamanda kırık ve aşınmış dişlerde ki restorasyon işleminin gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

CAD/CAM SİSTEMİ

Diş tedavisinde Cad/Cam sistemi kullanımı

İşleme alacağınız Cad/Cam sistemi , laboratuar ve klinik olmak üzere iki ayrı sistem olarak gruplandırılmaktadır. Hasta memnuniyetini birinci sıraya alarak çalışmalarını sürdüren Cad/Cam sisteminin başlıca unsurları arasında DCS Precident, Lava ve CEREC inlab yer almaktadır. Zirconia seramikleri ile uyumluluk gösteren Cad/Cam sistemi prepare edilen dişleri görüntüleyerek 3 boyutun elde edilmesine olanak tanır. Restorasyon dizaynından ardından CEREC 3D aracılığı ile dişlerin görüntüsünü elde eden bu yöntem alt yapının bitirilmesini öngörerek modelde kontrol etmektedir.

CAD/CAM İÇİN ZİRKONYA MATERYALLERİ

zirkonyum dişCAD/CAM için zirkonya materyalleri olağan seramikler arasında sıklıkla çalışma yapılan metal oksit yer almaktadır. Seramik kaplama diye adlandırılan bu kavram birden fazla metal oksidin diğer elementler aracılığı ile birleşerek katılaşması sonucu elde edilir. İnorganik bileşik türü olan zirkonya materyalleri alüminat, metal oksit ve alkali bileşikler aracılığı ile elde edilmektedir. Diş hekimliği alanında toplam 3 adet seramik işleme alınmaktadır. Cam ilftre, polikristalin ve cam sermiklerden meydana gelmektedir. Zirkonya ve Alumina polikristalin seramikler arasında öncülüğünü kormaktadır. Yeni kompozitlerin oluşmasını destekleyen oksit olağan çalışmalarının devamlılığını sürdürmektedir.

BAŞLICA CAD/CAM PORSELEN SİSTEMLERİ

CAD-CAM Porselen SistemleriCad/Cam teknolojisi aracılığı ile uyumluluk sağlayan porselen sistemleri sahip olduğu mükemmel derinlik hissi ile tanınmaktadır. Doğal diş yapıları yaklaşık 5 mm ‘dir. İşleme alınan porselen diş sistemleri 1-2 mm kalınlığa sahip olabilir.
Hasta konforunu birinci sıraya alan porselen sistemler diş kesiminin yetersiz kaldığı durumlarda devreye girerek çözüm olanakları üretmektedir.

CAD/CAM TEKNOLOJİSİ

porselen kaplamaCad/Cam teknolojisi bilgisayar aracılığı ile veri toplanarak işleme alınmaktadır. Farklı çeşide sahip olan ürünlerin yapımında kullanılan Cad/Cam teknolojisi 1980’li yılların başından beri diş hekimliğinde kullanılmaktadır. 1970’li yıllarda Cad/Cam teknolojisini Bruce Altschuler, Bruce Altschuler ve Francois Duret ön plana almıştır. Ağız içi optik grid yüzey tarama çalışmalarını gerçekleşmesini sağlayan uzamanlar daha sonraki yıllarda tek diş restorasyonu üretmek adına Cad/Cam teknolojisini oluşturmuştur.

3D GÖRÜNTÜSÜ KULLANMAK SİZE NE SAĞLAR

3D görüntü3D dental tomografi aracılığı ile X ışınlarını ön plana alabilir ve hedef alınan bölgenin kesitsel görüntüsü radyolojik teşhis aracılığı ile elde edilir. Normal röntgenlerin görüntüleyemediği dokuları detaylandıran 3D görüntüsü konik ışık prensibi ile çalışmalarını sürdürmektedir. Sagital, koronal ve aksiyel planlardan kesitlerin elde edilmesini öngören 3D görüntüsü ölçüm doğruluğunu destekler. Tüm detayları ölçerek olumlu sonuçların elde edilmesi sağlayan 3D görüntüsü kemik yapısının da en doğru teknikler aracılığı ile incelenmesini öngörür.

Bize Ulaşın

Lütfen iletişim formunu doldurunuz.