Gömülü Diş Cerrahisi

Dişler Neden Gömük Kalırlar?

• Süt dişlerinin gereğinden fazla ağızda kalmasıgömülü dişler.jpg

• Süt dişlerinin vaktinden önce kaybı

• Genetik nedenler

• Uzun süren iltihapların dişin üzerindeki mukozayı kalınlaştırması

• Kemiğin çok yoğun olması

• Çenede yer darlığı ve komşu dişlerin baskısı

• Daimi dişlerin etrafında fazladan diş veya kistik oluşumların bulunması

• Çene kemiğinde enfeksiyonlar

• Hamilelik döneminde annenin geçirmiş olduğu hastalıklar (kızıl, kızamık, suçiçeği gibi) ve kullanmış olduğu ilaçlar gibi nedenler dişlerin gömük kalmasına neden olablirler.

Gömülü Diş Nasıl Anlaşılır?

Sürme zamanı geldiği halde, diş dizisinde yer almayarak mukoza veya kemik altında kalan dişlere gömük dişler denir. Çoğu zaman hiçbir rahatsızlık vermediği için ancak radyografik incelemede fark edilirler.

Gömük dişlerin çıkarılması zorunlu mudur?

Gömük dişlerin radyolaojik olarak incelenmesi sonucu hekimin kararı önemlidir .Ancak genel eğilim gömük dişin çıkarılması yönündedir. Gömük dişlerin dayandıkları komşu dişler çevresinde kemik yıkımı ve periodontal problemler gelişir. Hatta hiçbir rahatsızlık hissedilmeden komşu dişin kökünde erime gelişip diş kaybedilebilir. Gömük dişin içinde bulunduğu diş folikülünden kist ve tümör gibi patolojik oluşumlar gelişebilir. Nedeni bilinmeyen çene, kulak ağrısı, çene eklemi ağrısında gömük diş çekildiğinde ağrılar bazen geçebilmektedir. Ortodontik tedavide diş hareketlerine engel olacağından tedavisi öncesi çekilmeleri gerekir.

Gömük dişler ağız içine yerleştirilebilirler mi?

Genç yaşlarda özellikle ön bölgelerde gömük kalmış dişler eğer pozisyonları uygun ise ortodontik tedavi ile diş dizisindeki yerlerine yerleştirilirler.

Gömük dişlerin ameliyatı sonrası nelere dikkat etmeliyiz?

Çekim sonrasındaki ilk gün tükürme, diş fırçalama, şiddetli çalkalama, pipet kullanma veya gargara yapılmamalıdır. Sıcak duş alınmamalıdır.İlk yirmidört saat buz uygulaması şişlik ve morluğu azaltacaktır. İlk iki gün ılık, taneciksiz ve yumuşak besinler tüketilmelidir. Her besin tüketimi ve diş fırçalamanın ardından doktor tarafından önerilen antiseptik gargaralar kullanılmalıdır. Ağrı kesici ilaçlar ve eğer önerildiyse antibiyotik düzenli kullanılmalıdır. İyileşme sürecini bozacağından dolayı için ilk 48 saat sigara içilmemelidir.Bir hafta sonra dikişler mutlaka aldırılmadır.

Bize Ulaşın

Lütfen iletişim formunu doldurunuz.