Çene Kisti Cerrahisi

Çene kistleri genellikle iyi huylu yavaş büyüyen oluşumlardır. Ancak zamanında müdahale edilmediği takdirde çok büyük boyutlara ulaşıp sinüs, burun boşluğu, sinir gibi normal anatomik boşluklara zarar verebilir veya kötü huylu tümörlere dönüşüm gösterebilir .Tedavi edilmeyen veya fark edilmeyen kistler zamanla yavaşça büyüyerek çene kemiğini zayıflatır. Çene kemiği gelen en ufak bir travmayla dahi kırılabilecek hale gelebilir. Bu yüzden alınmaları gerekir.

Çene kisti ameliyatı ağrılı bir işlem midir?

Kist operasyonunun diş çekimi, implant gibi işlemlerden herhangi bir farkı yoktur. Etkili ve yeterli bir lokal anesteziyle ağrısız bir şekilde yapılır. Ancak çok büyük boyutlu olduğu saptanan çene kistlerinin genel anestezi altında alınması gerekebilir.

Sonrasında aynı diğer cerrahi işlemlerde olduğu gibi doktorun önerdiği antibiyotik, ağrı kesici ilaçlar ve antiseptik gargaralar kullanılır.Kist çıkarılan bölgeye dışarıdan travma gelmemesine dikkat edilmesi gerekir. Yara yerinin bakımı ve temizliği, dikişlerin iyileşme döneminde açılmaması çok önemlidir. Hastanın kemik iyileşmesinin değerlendirilmesi ve kistin tekrar oluşup oluşmadığının değerlendirilmesi için hekim tarafından belirlenen sürelerde rutin kontrollerine gelmesi gereklidir.Bize Ulaşın

Lütfen iletişim formunu doldurunuz.