APİKAL REZEKSİYON

Kök ucu rezeksiyonu (apikal rezeksiyon) nedir?

apikal-rezeksiyon.jpg

Diş kökünde oluşan abse veya kistik lezyonlar, kanal tedavisi ile tedavi edilemeyecek boyuttaysa dişeti açılarak enfekte kök bölgesi kesilip çıkartılır. Bu uygulamaya apikal rezeksiyon işlemi denir.

Apikal Rezeksiyon sonrasında dişim çekilmekten kurtulur mu?

Apikal rezeksiyon diş çekiminden önce değerlendirilmesi gereken bir tedavi seçeneğidir. Ancak sonrasında enfeksiyonda nüks görülebilir .

Operasyon Sonrası nelere dikkat etmeliyim?

apikal rezeksiyon aşamaları.jpg

Ameliyat sonrasındaki ilk gün tükürme, diş fırçalama, şiddetli çalkalama, pipet kullanma veya gargara yapılmamalıdır. Sıcak duş alınmamalıdır.İlk yirmidört saat buz uygulaması şişlik ve morluğu azaltacaktır.Dudaklar kaldırılıp yara yerini incelemeye çalışılmamalı ve baskı uygulanmamalıdır. İlk iki gün ılık, taneciksiz ve yumuşak besinler tüketilmelidir. Her besin tüketimi ve diş fırçalamanın ardından doktor tarafından önerilen antiseptik gargaralar kullanılmalıdır. Ağrı kesici ilaçlar ve eğer önerildiyse antibiyotik düzenli kullanılmalıdır. İyileşme sürecini bozacağından dolayı için ilk 48 saat sigara içilmemelidir.İlgili bölgede günler yada haftalar sürebilen his kaybı söz konusu olabilmektedir.Bir hafta sonra dikişler mutlaka aldırılmadır. Altı ay sonra kontrol amaçlı olarak tekrar doktora başvurulmalıdır.

Bize Ulaşın

Lütfen iletişim formunu doldurunuz.