20 Yaş Dişi Çekimi

Hangi diş yirmi yaş dişidir?

Yirmi yaş dişleri 17-26 yaşları arasında süren ve alt ve üst çenelerin sağlı sollu en gerisinde yer alan 3. büyük azı dişleridir

Hangi durumlarda yirmi yaş dişini çektirmeliyim?

yyaş diş.jpgBazı kimselerde 20 yaş dişleri çenedeki yer darlığı sebebiyle çıkamazlar. Tamamen diş eti ve çene kemiği altında kalabildikleri gibi sadece diş etinin altında yarı gömülü olarak da bulunabilirler. Bu durumda diş etinden çıktıkları bölgede gıdaların sıkışmasına ve birikmesine yol açarak enfeksiyona neden olurlar. 20 yaş dişinin çevresindeki diş etinde şişlik ve kızarıklık, boyuna ve kulağa yayılan şiddetli ağrı, lenf bezlerinin şişmesi, ağız açma ve yutkunma sırasında ağrıya neden olan bu tabloya perikoronitis adı verilmektedir.Bu durumda mutlaka çekilmeleri gerekir.

Yirmi yaş ulaşılması zor olan bir bölgede olduklarından dolayı fırçalanması da diğer dişlere göre daha zordur. Yetersiz fırçalamaya bağlı olarak kolayca çürüyüp ağrılara ve ağız kokusuna yol açmaktadır.Ayrıca komşu dişe baskı yaparak bu dişin çürümesine neden olabilirler. Bu durumda çekilmeleri gerekir.

Bazen yirmi yaş dişleri ise önündeki dişleri sıkıştırabilir, dişlerde çapraşıklık yaratabilirler. Çapraşıklığa neden olduğu tespit edilen yirmi yaş dişeri çekilmelidir.

Uzun yıllar fark edilmeyen tam gömülü yirmi yaş dişleri çene içerisinde büyük boyutlara ulaşan kistlere neden olarak ciddi sorunlara yol açabilirler.Bu yüzden problem çıkarmasa dahi tam gömülü yirmi yaş dişlerinin mutlaka takip edilmeleri gerekir.

yirmi yaş.jpgy.yaş dişi.jpgy yaş.jpg

Her yirmi yaş dişi mutlaka çekilmeli midir?

Tamamen sürmüş problemsiz yirmi yaş dişleri ağızda kalabilirler. Ancak temizliğinin çok iyi yapılması ve bir diş hekiminin kontrolü altında kalması gerekmektedir. Yine tam gömülü ve problem yaratmayan yirmi yaş dişleri de düzenli radyolojik kontrollerle ağızda kalabilirler.

Yirmi yaş dişi çekimi zor ve ağrılı mı olur?

Tamamen sürmüş yirmi yaş dişlerinin çekimi diğer diş çekimlerinden farklı değildir. Yarı gömülü ve tam gömülü dişlerin çekimi lokal anestezi altında küçük bir cerrahi müdahele ile kolaylıka ve ağrısız bir şekilde yapılabilir. Özellikle kliniğimizde de bulunan laser,piezzo cerrahi vb gelişmiş teknolojik cihazlar kullanılarak uzman ekip tarafından yapılan atravmatik ve hızlı operesyonlar sonrasında hastalarımız günlük yaşantılarına hızla dönebilirler.

Yirmi yaş dişi çekimi sonrasında nelere dikkat etmeliyiz?

Çekim sonrasındaki ilk gün tükürme, diş fırçalama, şiddetli çalkalama, pipet kullanma veya gargara yapılmamalıdır. Sıcak duş alınmamalıdır.İlk yirmidört saat buz uygulaması şişlik ve morluğu azaltacaktır. İlk iki gün ılık, taneciksiz ve yumuşak besinler tüketilmelidir. Her besin tüketimi ve diş fırçalamanın ardından doktor tarafından önerilen antiseptik gargaralar kullanılmalıdır. Ağrı kesici ilaçlar ve eğer önerildiyse antibiyotik düzenli kullanılmalıdır. İyileşme sürecini bozacağından dolayı için ilk 48 saat sigara içilmemelidir.Bir hafta sonra dikişler mutlaka aldırılmadır.

Yirmi yaş dişi çekimi sonrası yüzüm şişer mi?

Operasyon sonrası oluşan ödem nedeniyle görülen şişlik kişiden kişiye göre değişir. İlk yirmidört saat buz uygulanması ödemi azaltır.Hekimin önerdiği ilaçları düzenli kullanmak çok önemlidir.Bize Ulaşın

Lütfen iletişim formunu doldurunuz.