KURON VE KÖPRÜ NEDİR?

diş kuron ve köprü tedavisiKuron ve köprü kavramları sabit protezlerden meydana gelmektedir. Temizleyerek kullanıma alacağınız kuron ve köprü, protez uygulaması gibi çıkarılarak takılma özelliğine sahiptir. Diş hekimleri aracılığı ile işleme alınan kuron ve köprü tedavisi hasarlı dişin kısa zaman zarfı içinde kaplamaktadır. İmplantların üzerine yapıştırılarak işleme alınan kuron ve köprü uygulaması şekil ve dizayn adına oldukça önemli bir adımdır. Kuron uygulaması porselen ya da seramik olmak üzere iki gruba ayrılmaktadır. Doğal diş renginde işleme alınan kuron tedavisi altın, akrilik ve metal alaşımlardan oluşmaktadır. Dolgu yapmak isteyen hastalar eğer yeterli düzeyde diş hacmine sahip değilse dolgu uygulaması yerine kuron tedavisini işleme alabilir

Zayıflayan dişlerin kısa zaman zarfında çatlamasını öneleyerek olumlu sonuçlar elde etmek ve kırık dişleri onarmak istiyorsanız da kuron işlemini uygulamaya alabilirsiniz. Köprü tedavisi ise bir veya birden fazla diş eksikliğinde kullanılmaktadır. Eksik dişin varlığı dişeti hastalığı ve dişlerin boşluklara kaymasına sebep olmaktadır. Bu tür sorunlar ile karşılaşmamak adına kuron tedavi yöntemini kullanabilirsiniz. Estetik beklentilere yanıt vererek kısa zaman zarfında olumlu sonuçların elde edilmesini destekleyen kuron tedavisinde destek diş küçültülmekte ve olağan kuronun sığacağı büyüklüğe getirilmektedir. Dişinizin modelini çıkararak kalıpların yapılmasını sağlayan diş hekimleri eğer porselen kullanacak ise doğru renk seçimine dikkat etmelidir. İşleme alınan kuron ve köprü uygulaması diş hekimlerinin seçtiği malzemeler aracılığı ile hazırlanmaktadır. Kalıcı kuron yapılana dek geçici olarak işleme alınan kuron kullanılır ve daha sonrasında çıkarılır. Uygulamaya alıacak köprü ya da kuron dişin üzerine yapıştırılarak işlem sonlandırılır.

Kuron ve köprü tedavisi hayat boyunca kullanılmaktadır. Fakat bazı zamanlarda kuron ve köprü uygulaması gevşeme gösterebilir. Kuron ve köprü tedavisinin kalıcı olmasını istiyorsanız ağız sağlığınıza özen göstermelisiniz. Flüorürlü diş macunu aracılığı ile günde 2 kere diş fırçalamalı ve diş ipi uygulamasını işleme almalısınız. Sizler de kuron ve köprü tedavisi ile kısa zaman zarfı içinde tüm problemlerinizin çözüme kavuşmasını destekleyebilirsiniz.

Bize Ulaşın